Church Councils

BALTIC OFFICERS & COUNCIL MEMBERS
2019
 
 PRESIDENT:  
    Karen Sinding
 
VICE-PRESIDENT:  
    Corynne Teveldal
 
SECRETARY: 
     Lori Berg

FINANCIAL SECRETARY/TREASURER:                                                  Alana Tommeraasen

BOARD OF DEACONS:                                                                                        Myron Nohava
      John Sinding
      Al Van Eck
      Bryce Witzel
      Dick Berg
                                                                                                                                   BOARD OF TRUSTEES:                                                                                         Kari Radack 
       J. Serna
       Dale Erickson
                                                                                             
BOARD OF EDUCATION:                                                                       Alana Tommeraasen  Taren Turner  Paula Gunderson  OPEN    OPEN
 
 
NOMINATING COMMITTEE:                                                                         Ruth Lee     Bonnie Johnson        Lynda Johnson               Joann Moan

AUDITING COMMITTEE:                                                                                   Kristen Nedved       Diana Nohava            Pam Nesheim

HEAD USHER:
Open
ASSISTANT USHER:
Open
 

 

 

EAST NIDAROS OFFICERS & COUNCIL MEMBERS
2019
 
 PRESIDENT:
   Ron Krogstad
 
VICE-PRESIDENT:
  Connie Karl
 
SECRETARY:
  Jennifer Hartman
 
TREASURER:
  Kathy Hegge
 
FINANCIAL SECRETARY :
  Alvina Harvey
 
BOARD OF DEACONS:                                                                                Craig Krogstad                                                                                                  Mary Lee Lohnes                                                                                              Jim Vollan 
 
BOARD OF TRUSTEES:                                                                                      Mark Brobjorg                                                                                                  Tom Siemonsma                                                                                              Dave Daugaard
 
NOMINATING COMMITTEE:                                                                        David Karl     Ron Krogstad
 
AUDITING COMMITTEE:                                                                                   Julette Brockberg        OPEN         Karen Doom
 
HEAD USHER:
  Ordell Krogstad
 
ASSISTANT USHER:
  Jim Vollan
 
EDUCATION COMMITTEE:¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† Council appoints, Term ends May 31 ~ Installed at that time ¬† ¬†Susan Hookie ‚Äď 2016, Term 2 ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬†Jesse Schultz - 2017, Term 2 ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬† ¬†Cindi Schmidt ‚Äď 2015, Term 2

 

  

Pages